آموزش تحلیل و بررسی سهم در وبسایت بورس رصد (سهم قلرست)
آموزش تحلیل و بررسی سهم (سهم قلرست)
ژانویه 21, 2021
استراتژی توان سودآوری (توان تعدیل)
استراتژی توان سودآوری (توان تعدیل)
ژوئن 4, 2021

استراتژی کانسلیم

استراتژی کانسلیم

استراتژی کانسلیم

آموزش استراتژی کانسلیم در تحلیل بنیادی

استراتژی دیگری که در تحلیل بنیادی مورد بررسی قرار می دهیم استراتژی کانسلیم می باشد و بعد از استراتژی روند سودآوری یا TTM که در مقاله قبلی مورد بررسی قرار گرفت به بررسی استراتژی کانسلیم می پردازیم که یک شرکت چه شرایطی باید داشته باشد تا بتواند تیک های مربوط به استراتژی کانسلیم را بدست آورد. در استراتژی کانسلیم ما باید رشد فصلی و برتری فصل آخر را بررسی کنیم و متوجه شویم که آیا عملکرد شرکت مورد نظر طی چند فصل گذشته قابل قبول بوده است؟ و آیا دارای سود مناسب می باشد یا خیر؟.

استراتژی کانسلیم،رشد فصلی سهم و برتری فصل آخر سهم در وبسایت بورس رصد

رشد فصلی:

این پارامتر در استراتژی کانسلیم به بررسی سود و زیان فصلی سهم می پردازد. به این صورت که سود و زیان خالص غیر تجمعی هر فصل را نسبت به مدت مشابه سال قبل می سنجیم و درصد تغییرات آن را نسبت به سال قبل محاسبه می کنیم. این درصد تغییرات باید تورم فصلی را پوشش داده باشد. در صورتی که برای دو دوره فصلی اخیر سهم، میزان سود و زیان خالص نسبت به مدت مشابه سال قبل خود، درصد تورم فصلی را پوشش دهد، سهم این پارامتر را با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت. به عبارت دیگر شرکت باید با احتساب تورم فصلی نسبت به سابقه خود در وضعیت حداقل حفظ پول باشد.
نکته: از این پارامتر برای شناسایی سهم های برتر بازار بورس استفاده می شود.
ما می توانیم در وبسایت تحلیلی بورس رصد، در صفحه مشخصات هر سهم و در بخش تحلیل بنیادی، با کلیک بر روی دکمه بررسی نمودار، در کادر کانسلیم جدول سود و زیان فصلی یک سهم را مشاهده کنیم

استراتژی کانسلیم،رشد فصلی سهم و برتری فصل آخر سهم در وبسایت بورس رصد

و یا در صفحه سهم های بنیادی برای هر سهم و در ستون عملیات بر روی آیکن نمودارها کلیک کرده و گزینه کانسلیم را انتخاب کنید.

استراتژی کانسلیم،رشد فصلی سهم و برتری فصل آخر سهم در وبسایت بورس رصد

در جدول زیر می توانید سود و زیان فصلی هر سهم را مشاهده کنید که در هر کادر مقدار سود یا زیان هر فصل از سال مورد نظر را نشان می دهد.

استراتژی کانسلیم،رشد فصلی سهم و برتری فصل آخر سهم و جدول سود و زیان سهم در وبسایت بورس رصد

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در کادر قرمز رنگ مقدار سود شرکت در سه ماهه دوم سال 1399 را نشان می دهد. مقدار درصد نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه خود در سال قبل (یعنی سه ماهه دوم سال 1398، کادر آبی رنگ) مقدار 294.71 درصد رشد داشته است. و عدد بالای درصد، میزان سود یا زیان خالص شرکت را در همین فصل نشان می دهد که به صورت غیر تجمعی است و در اینجا 5،551،974 میلیون ریال در سه ماهه دوم سال سود داشته است .
با توجه به تعاریف بالا وبسایت بورس رصد پارامتر رشد فصلی را برای استراتژی کانسلیم تعریف می کند که بر اساس آن اگر درصد تغییر سود و زیان دو دوره فصلی اخیر سهم، نسبت به مدت مشابه سال قبل خود از درصد تورم فصلی بیشتر باشد در این صورت این پارامتر، یعنی رشد فصلی تایید خواهد گرفت.
حالا برای این که شما بتوانید سهم هایی که رشد فصلی مناسبی را داشته اند را در انتخاب سهم های بنیادی خود لحاظ کنید می توانید در وبسایت بورس رصد و در پنل کاربری خود رشد فصلی را تیک بزنید تا بتوانید به راحتی تمام سهم هایی را ببینید که رشد فصلی مناسبی را نیز داشته اند.

استراتژی کانسلیم،رشد فصلی سهم و برتری فصل آخر سهم در وبسایت بورس رصد

همچنین شما میتوانید میزان رشد سود و زیان سالیانه و پوشش دهی تورم سالیانه را از روی نمودار عملکرد سالیانه در سایت بورس رصد مشاهده کنید.

استراتژی کانسلیم،رشد فصلی سهم و برتری فصل آخر و نمودار سود و زیان سالیانه سهم در وبسایت بورس رصد

در اینجا سود سالانه شرکت را نسبت به سال قبل خود بررسی می کنیم. با توجه به نرخ تورم سالیانه شرکت ها باید حداقل به اندازه تورم سالیانه، نسبت به سال قبل خود سود ایجاد کرده باشند. که همانطور که در شکل بالا می بینید در این مورد سهم مورد نظر در سال 1398 رشد خوبی نسبت به سال قبل از خود یعنی سال 1397 دارد و در سال 1399 با توجه با این که هنوز اطلاعات دو فصل از سال منتشر شده است رشد مناسبی داشته است.
نکته: از این پارامتر برای شناسایی صنایع برتر بازار استفاده می شود و بعد در این که صنعت مناسب را انتخاب کردیم، به دنبال سهم های برتر در آن صنعت می گردیم. به این صورت که اگر در یک صنعت بیش از 50 درصد شرکت های موجود در این صنعت، رشد عملکردی سالیانه داشته باشند، جزء صنایع برتر به حساب می آید و بیشتر نقدینگی خود را به سمت این صنعت هدایت می کنیم و سپس در این صنعت یک سهم خوب را برای سرمایه گذاری شناسایی میکنیم.

برتری فصل آخر :

وبسایت بورس رصد پارامتر دیگری را در نظر گرفته است که نشان دهنده برتری فصل آخر در استراتژی کانسلیم است.

استراتژی کانسلیم،رشد فصلی سهم و برتری فصل آخر و نمودار سود و زیان سالیانه سهم در وبسایت بورس رصد

همانطور که در جدول سود و زیان خالص فصلی در شکل بالا مشاهده می کنید، اگر میزان سود فصل آخر(کادر سبز رنگ) بیشترین سود در بین چهار فصل آخر باشد و یا در بین چهار فصل آخر در رتبه دوم قرار بگیرد این موضوع نشان می دهد که شرکت علاوه بر پوشش دهی تورم در یک سال اخیر سود بی سابقه ای را تولید کرده است در این صورت شرکت تیک برتری فصل آخر را در استراتژی کانسلیم کسب خواهد کرد.
برای این که شما بتوانید این سهم ها را در لیست سهم های منتخب خود داشته باشید می توانید تیک برتری فصل آخر را هم فعال کنید.

استراتژی کانسلیم،رشد فصلی سهم و برتری فصل آخر و نمودار سود و زیان سالیانه سهم در وبسایت بورس رصد

تعاریف

مفهوم تجمعی :

تجمعی یعنی مقدار هر فصل با مقدار فصلهای گذشته در همان سال جمع می شود.

مفهوم غیر تجمعی :

غیرتجمعی یعنی مقدار هر فصل را به صورت مستقل در نظر می گیریم.

مفهوم سال مالی :

سال مالی هر شرکت از ماهی شروع میشود که آن شرکت فعالیت خود را شروع کرده است مثلا شرکتی که فعالیت خود را در آبان ماه شروع کرده است تا آبان ماه سال آینده یک سال مالی برای آن شرکت محاسبه می شود.

مفهوم دوره فصلی :

تشکیل شده از سه ماه متوالی
برای شرکتی که فعالیت خود را مثلا از آبان ماه شروع کرده است دوره فصلی اول آن شرکت ماههای آبان، آذر و دی می باشد و دوره فصلی چهارم آن شرکت ماههای مرداد، شهریور و مهر می باشد که در پایان مهر ماه سال مالی شرکت را محاسبه می کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *