آموزش استفاده از پنل کاربری بورس رصد
معرفی کلی پنل کاربری
دسامبر 21, 2020
استراتژی روند سودآوری سهم TTM
استراتژی روند سودآوری سهم (TTM)
دسامبر 30, 2020

آشنایی با تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی در سایت بورس رصد

تحلیل بنیادی در سایت بورس رصد

آشنایی با تحلیل بنیادی

در این آموزش از مجموعه آموزشهای وبسایت تحلیلی بورس رصد قصد داریم شما را به طور کامل با تحلیل بنیادی آشنا کنیم. در تحلیل بنیادی از استراتژی روندسودآوری سهم (TTM)، استراتژی کانسلیم و استراتژی توان سودآوری سهم (توان تعدیل)استفاده می شود و P/E و EPS شرکت نیز مدنظر قرار داده می شود.وبسایت تحلیلی بورس رصد تمام این محاسبات استراتژی های TTM، کانسلیم و توان تعدیل را به طور کامل انجام میدهد و تحلیل بنیادی را بر روی تمام سهم های بازار بورس به صورت جامع و کامل انجام داده و در نهایت سبد سهام بنیادی شما را با توجه به نیاز و سلیقه شما تنظیم می کند.

استراتژی TTM،کانسلیم و توان تعدیل در وبسایت بورس رصد و تشکیل سبد سهام بنیادی

در تحلیل بنیادی یک سهم (شرکت)، سرمایه گذار یا معامله گر قصد دارد تا وضعیت گذشته و حال حاضر شرکت را به لحاظ میزان سودآوری شرکت، وضعیت دارایی ها و بدهی های شرکت، تصمیمات توسعه ای سهامداران و ... بررسی کرده و توان سودآوری شرکت را در آینده پیش بینی کند.
هدف اصلی این تحلیل‌، کشف ارزش واقعی آن سهم است که بتوان آن را با قیمت فعلی مقایسه کرد و با این مقایسه، سرمایه گذار بتواند برای خرید یا فروش سهم تصمیم‌گیری کند.
اگر ارزش سهم پایین‌تر از قیمت فعلی باشد، پس قیمت سهام افزایش‌یافته است و سرمایه‌گذار می‌تواند تصمیم به فروش آن سهم بگیرد. و اگر ارزش سهم بیشتر از قیمت فعلی آن سهم باشد، سهام به‌عنوان سهام سودآور شناخته می‌شود که مناسب برای خرید میشود.

چطور میتوانیم ارزش یک سهم را تشخیص دهیم:

شرکت های بورسی اطلاعات مالی خودشان را در سایت کودال یا همان سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران، منتشر می کنند و این اطلاعات پایه و اساس تحلیل بنیادی شرکت ها را تشکیل می دهد و در دسترس عموم قرار دارد.

آدرس سایت کودال: https://codal.ir
وبسایت تحلیلی بورس رصد تمام اطلاعات مورد نیاز شما را از سایت کدال به صورت بروزرسانی شده و کامل در اختیارتان قرار میدهد و تحلیل های مورد نیاز شما برای تمام سهم های بازار بورس را به صورت لحظه ای و با اطلاعات بروزرسانی شده برای شما انجام میدهد و در اختیارتان قرار میدهد.

صورت های مالی فصلی (میان دوره ای):

شرکت های بورسی موظف اند که بر اساس سال مالی خود، صورت های مالی شرکت را به صورت فصلی (دوره های زمانی سه ماهه) ارائه کنند. این اطلاعات مالی هر سه ماه در سایت کودال منتشر می شود و در دسترس عموم قرار می گیرد.
این گزارشات به صورت تفکیک شده در هر دوره 3 ماهه در سایت بورس رصد موجود است و همچنین درصد تغییرات هر دوره نسبت به دوره مشابه خود در سال قبل محاسبه شده اند.
برای مشاهده این گزارشات شما در هر صفحه ای از پنل کاربری خود در وبسایت بورس رصد که نام سهم ها را می بینید، با کلیک بر روی نام سهم وارد صفحه مشخصات و اطلاعات سهم می شوید و در بخش تحلیل بنیادی سهم، خلاصه ای از تحلیل بنیادی را مشاهده میکنید. همچنین میتوانید برای هر کدام از استراتژی های بنیادی، یعنی روند سودآوی(TTM)، کانسلیم و توان تعدیل با کلیک بر روی دکمه بررسی نمودار، نمودار جزییات تحلیلی هر استراتژی را مشاهده کنید.

استراتژی TTM،کانسلیم و توان تعدیل در وبسایت بورس رصد

برای مشاهده این گزارشات شما در هر صفحه ای که سهم ها را می بینید، با کلیک بر روی سهم وارد صفحه مشخصات و اطلاعات سهم می شوید و در بخش تحلیل بنیادی سهم خلاصه ای از تحلیل بنیادی را مشاهده میکنید. همچنین میتوانید برای هر کدام از استراتژی های بنیادی، TTM، کانسلیم و توان تعدیل با کلیلک بر روی دکمه نمودار جزییات تحلیلی هر استراتژی را مشاهده کنید.

استراتژی سودآوری یا TTM :

اولین استراتژی بنیادی، روند سودآوری یا TTM است. TTM سهم بر اساس گزارشات فصلی شرکت ها که در سامانه کدال منتشر میشوند، محاسبه میشود. به این صورت که TTM هر فصل عبارت است از سود یا زیان یک سال اخیر ( چهار فصل آخر ) شرکت که منتهی به فصل جاری است. در این استراتژی 2 فاکتور تائید سودآوری و برتری سودآوری مورد بررسی قرار می گیرد.

استراتژی TTM،تائید سودآوری و برتری سودآوری در وبسایت بورس رصد

شما می توانید اطلاعات بیشتر درباره تحلیل استراتژی روندسودآوری و همینطور روش استفاده از آن را در صفحه استراتژی روند سودآوری سهم (TTM) مشاهده نمایید.

استراتژی کانسلیم :

دومین استراتژی بنیادی، استراتژی کانسلیم است. استراتژی کانسلیم عملکرد سالیانه سهام و پوشش دهی تورم را نشان میدهد.این استراتژی بر اساس گزارشات فصلی شرکت ها و میزان سود و زیان خالص سالیانه مورد بررسی قرار میگیرد. در این استراتژی بررسی میکنیم که سودآوری شرکت در چند فصل اخیر نسبت به سال قبل میزان تورم را پوشش داده باشد و شرکت در وضعیت سودآوری قرار داشته باشد.

استراتژی کانسلیم در وبسایت بورس رصد

شما میتوانید اطلاعات بیشتر درباره تحلیل استراتژی کانسلیم و همینطور روش استفاده از آن را در صفحه استراتژی کانسلیم مشاهده نمایید.

استراتژی توان تعدیل :

سومین استراتژی بنیادی استراتژی توان تعدیل می باشد. در این استراتژی با تحلیل گزارشات ماهیانه شرکت ها و آمار تولید و فروش ماهیانه شرکت های تولیدی یا خدماتی، سعی داریم تا وضعیت سودآوری شرکت را در فصل پیش رو پیش بینی کنیم. در این استراتژی اطلاعاتی از قبیل میزان رشد فروش کل ماهیانه نسبت به سال قبل، میزان رشد نرخ فروش نسبت به فصل قبل و ... مورد بررسی قرار میگیرد و توان رشد شرکت در گزارشات پیش رو تخمین زده میشود که در نتیجه میتوان میزان توان رشد قیمت سهم را در آینده پیش بینی کرد.

استراتژی توان تعدیل در وبسایت بورس رصد

شما می توانید اطلاعات بیشتر درباره تحلیل استراتژی توان تعدیل و همینطور روش استفاده از آن را در صفحه استراتژی توان سودآوری (توان تعدیل) مشاهده نمایید.

P/E :

فاکتور بنیادی بعدی، بررسی P/E شرکت نسبت به P/E گروه و تخمین ارزش ذاتی سهم می باشد.
P/E سهم یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در ارزش گذاری سهام یک شرکت است و به این معناست که هر یک ریال سود شرکت، چند ریال برای سهامداران شرکت می ارزد. از بین شرکت های هم گروه که با توجه به گزارشات مالی خود، روند سودآوری رو به رشدی را دارند، شرکت هایی با P/E کمتر نسبت به P/E گروه خود، بیشتر مستعد افزایش قیمت سهم در آینده خواهند بود و در اولویت قرار می گیرند.
شما میتوانید اطلاعات بیشتر درباره P/E و همینطور روش استفاده از آن را در صفحه تحلیل P/E و EPS مشاهده نمایید.

تشکیل سبد سهام بنیادی :

تمام این تحلیل ها به صورت کامل و تخصصی توسط وبسایت تحلیلی بورس رصد انجام می شود و خروجی هر استراتژی برای کل سهام بازار بورس مشخص میگردد و در نهایت از طریق الگوریتم های هوش مصنوعی تمام این تحلیل ها دسته بندی میشوند و در قالب سبدی از سهام بنیادی در اختیار شما قرار میگیرد که شما می توانید از طریق فیلترهای موجود در صفحه سهام بنیادی این سبد سهام بنیادی را بر اساس سلیقه خود بسازید و از این طریق سهم هایی با بنیاد خوب را گزینش کنید و بر روی سهم های ارزشمند بازار متمرکز شوید.

تشکیل سبد سهام بنیادی در وبسایت بورس رصد

شما می توانید اطلاعات بیشتر درباره تشکیل سبد سهام بنیادی را در صفحه تشکیل سبد سهام بنیادی مشاهده نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *